25 Şubat 2013 Pazartesi

Bir Taşınma Hikayesi...

Herkese merhaba...Bugünkü yazımın konusu tam anlamıyla 12 saatlik çileli bir taşınma serüveni. Dekorasyon dekorasyon diyoruz boya, badana, mobilya, perde, tüm dizayn ve detaylar derken işin biraz daha öncesine gidelim. O eşyalar bir yerden bir yere taşınana kadarki süreç bir hayli yıpratıcı olabiliyor. Haftasonu ev taşıyan annemler bu sürece birebir dahil oldular. Evet, tam tamına 12 saatte bir evden diğerine taşınıldı! Aslında bu yazıyı yazma amacım tam da bu sebepten. 


Nakliye firmaları ne kadar iyi olduklarını iddia etseler veya profesyonel çalışıyor görünseler de işler hiçbir zaman derli toplu nizamlı ilerlemiyor maalesef. O yüzden ben de bu çığırından çıkabilen büyük organizasyonu gerçekleştirirken size faydası olabilecek bazı tüyolar vermek istiyorum. 

Günümüzde herkesin vaktinin kısıtlı olmasından dolayı nakliye şirketleri komple kolileme ve yerleştirme hizmetini de sunar oldu, tercih edenler için çok büyük kolaylık, ancak kendi eşyalarını başkalarına elletme konusunda hassas kişiler için çok da bir anlam ifade etmiyor. Eğer ikinci gruptaysanız size kolay gelsin, çok işiniz var :) 

* Öncelikle eşyalarınızı kolilerken mutlaka her odanın kolileri ayrı olsun. Mesela, kaşıkları ararken kolinin içinden eskaza sabun çıkmasın :) En azından nakliyeciler taşırken direk ilgili odaya götürme şansı olur ki bu inanılmaz zaman kazandıran bir detaydır.

* Nakliye firmaları artık genelde evi görmeden fiyat vermiyorlar. Eğer görmeye gelmiyorlarsa ve evinizde taşınması gereken piyano, büyük para kasası, demonte olamayan iri mobilya gibi parçalar varsa mutlaka önceden bilgisini verin ki hazırlıklı gelebilsinler. (Piyano için zaten özel nakliyecilerle anlaşmanız sıkı tavsiyemdir, uygun askılarla geliyorlar.)

* Eğer aynı mobilyalarınızı taşıdığınız 3. , 4. eviniz veya daha fazlasıysa mutlaka vinçli tırlarla taşıtmanız zira bu esnada oldukça yıpranabiliyorlar.

* Ve taşınma günü geldi çattı mı? Günü çok çok iyi planlayın, "biz her gün bu işi yapıyoruz, abla!" diyen sevgili ustalara pek kanmayın :) Eşyalarınızı en iyi siz tanırsınız neyin ne kadar uğraştıracağını siz daha iyi bilirsiniz. Ne olursa olsun güne başlayabildiğiniz kadar erken başlayın ki çıkabilecek aksaklıklar saatlerinizden çalmasın.  

* Buzdolabı yeni eve geldikten sonra 2 saat dinlendirilmeli ondan sonra fişe takılmalıdır.

* Eğer elektrik problemi giderilmediyse ve eksik olan aydınlatmalar varsa mutlaka o odaların mobilya montajları vaktiyle aydınlıkta yapılmalı. Unutmayın hafif aydınlıkta ya da ışıldak yoluyla koli taşıyabilirler ama montaj yapamazlar. 

* Her ne kadar çarpma ve düşmelere karşı eşyalar havalı streçlerle sarılsa da bir köşesi sertçe duvara çarpan bir konsol için artık çok geç olabilir. Ustaları defalarca uyarın. 

* Mobilyalarınızın çokluğuna ve evin genişliğine göre nakliye firmasından gelenleri yönlendirebilmek için evin içinde mutlaka birkaç kişi olun. 

* Tır kapının önünde de beklese de eve girip çıkarken ayakkabılarla girip çıkılacak mecburen, o esnada galoş ayarlamanız imkansız. En azından girişe nemli bir bez koyarsanız özellikle yağmurlu günlerde taşınanlar için her şey bittiğinde evde sürecek temizlik saatleri bir nebze azalmış olur. 

* Günü iyi planlayın demiştik, buna firma çalışanlarının yorulma sıklıklarını ve molalarını da eklemeniz gerekir. Kaçta yemek verilebilir (tabii ki o karışıklıkta sandviç, pide, lahmacun gibi yemesi ve toparlanması kolay yemekler) , kaç kez dinlenme molası verilir, gelenler ihtiyaç anında hangi tuvaleti kullanmalıdır gibi her detayı düşünürseniz işleriniz çok daha kolay ilerleyecektir. Bu arada diyelim 2-3 tuvaleti olan bir evde hangi tuvaleti kullanmalarını istiyorsanız kapısına yazı asarsanız herkes için daha pratik bir çözüm olacaktır.

* Ağır ve önemli parçaları sakın ola en sona, herkesin yorulduğu zamanlara bırakmayın. Vakitlice yerlerini alsınlar ki başlarına bir şey gelmesin.
* Nasıl olmaz demeyin, oluyor. Malum depremlerden sonra aldığımız dersler üzerine duvara monte mobilyalarınız varsa ona uygun hilti ve matkap getirmelerini önceden söyleyin çünkü devamlı yanlarında taşımayabiliyorlar, işleriniz yarım kalmasın.

*Aynı gün veya sonrasındaki temizlik organizasyonunu da önceden belirler ve kolileri önceden yazdığım gibi gruplarsanız her şey çok daha çabuk yerli yerine kavuşur.

Sıfır bir ev tutup yeni mobilyaların peyderpey mis gibi gelmesi hiçbir şey değilmiş. Taşınmak, tüm eşyaları bambaşka bir eve göre organize etmekten ibaret başlı başına bir zanaatmış ;) Tüm taşınacaklara şimdiden kolay gelsin. Bunlar bizim tecrübelerimizden süzüp yazdıklarımdı. İyi ya da kötü sizin de tavsiyede bulunabileceğiniz noktalar varsa haydi yorum bölümünde paylaşın bizimle, herkes faydalansın ;) 

4 yorum :

pınar dedi ki...

Nakliye konusunda özellikle firma ve elemanlar çok önemli.Biz sık taşınmayı seven bir aile olarak taşınma esnasında yazınızda belirttiğiniz konulara özellikle dikkat edilmeli. Birde zarara uğrayacak eşyalarınız için mutlaka nakliye firması sigorta yaptırmalıdır.Ama ne olursa olsun taşınmak çok çok zor.Hele birde taşınma sonrası yerleştirme.

ekşioglu nakliyat dedi ki...

maltepe evden eve nakliyat
fatih evden eve nakliyat
ikiteli evden eve nakliyat

maslak evden eve nakliyat
eyup. evden eve nakliyat
kadiköy evden eve nakliyat
bahçelievler evden eve nakliyat
ataşehir evden eve nakliyat
bostanci evden eve nakliyat
pendik evden eve nakliyat
beykoz evden eve nakliyat
merter evden eve nakliyat
yenibosna evden eve nakliyat
bakirköy evden eve nakliyat
bakirköy evden eve nakliyat
kartalevden eve nakliyat
uskudar evden eve nakliyat
florya evden eve nakliyat
evden eve nakliyat

Adsız dedi ki...

Merhaba 3 kere taşındık ve ilkinde eşyalarımızı kendimiz paketlemiştik ve yeni gittiğimiz evde kolileri rastgele attıklarını görünce sinir krizi geçirip ağlamıştım. Sonra ikinci taşınmamızda yine en önemli kırılacak eşyaları kendimiz paketlerin ve sanırım 30-40 koli kadar paketi kolimiz olmuştu ve gerisini onlar kolilediler. Taşınma sonunda çok memnun kaldık eşyalarımız hiç zarar görmemişti sadece 2 tane ikea mumluğum kırılmıştı. O kadar koliyi boşuna yaptığımıza karar verdik. Hatta o taşınmamıızda anadoludan istanbula taşınacağımız için bir gün önce anahtarı taşıma şirketine verip hiç başlarında durmamıştık. Sadece yeni evde yanlarınızda olmanızı istiyorlar eşyaların nerelere koyacağını göstermeniz için.
Aradan 1 yıl geçti ve yine aynı firmayla geçen ay tekrar taşındık. Bu sefer sadece yatak odamızdaki çekmeceleri topladım. Gerisini onlara bıraktık. Ayrıca bu firmanın yük asansörü de var. Merak edenler için adını da söyleyeyim. Hakan yazıoğlu, Yazıcıoğlu nakliyat. Sanırım facebook adresleri var orda telefonu yazıyordur.

Decoridea tr dedi ki...

Selamlar,
İlgine ve detayli aciklaman icin tesekkurler, cok onemli bir bilgi paylasmissin gercekten.. Eminim faydalananlar olacaktir...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...