11 Şubat 2015 Çarşamba

Kim Korkar Hain Kurttan

Bu hafta kültür sanattan ilerliyoruz. Olsun bu da lazım, bünyeye, ruha, ilaç niyetine zaman zaman, temiz bir nefes niyetine zaman zaman. Geçtiğimiz haftasonu aylardır peşinden koştur koştur bilet bulamadığımız Oyun Atölyesi' nde sahnelenen "Kim Korkar Hain Kurttan" adlı oyuna gittik. Satışa çıktığının 5. dakikasında ancak 8. sıradan yer bularak biletimizi aldık. 


Konusuna gelirsek; Edward Albee' nin yazdığı sayısız kez sahnelenen bu başyapıtında Martha ve George' un çalkantılı evliliği konu ediliyor. George tarih hocası olduğu üniversitenin başkanının kızıyla evlidir. Bir parti sonrası üniversitenin yeni biyoloji hocası Nick ve eşi Honey' i evlerine davet ederler. Henüz yeni tanışan 2 çift birbirleri hakkında öğrendikleriyle tuhaf anlar yaşayacaklardır ve hepsinin açısından sert bir gece olacaktır.  


Gelelim oyun yorumlarıma... Öncelikle oyunculuklar muazzam başarılı. Hepsine ayrı ayrı şapka çıkartırsınız. Hele ki Zerrin Tekindor' un sahnede nasıl devleştiğine inanamazsınız. Kendisini en son Aşk-ı Memnu' da izlediğimi düşünürsek o rolden sonra Martha olarak izlemek ise bir hayli çarpıcı bir deneyim oldu. Ancaaak gel gelelim aylarca bilet bulamayıp bizi hırslandıran ve iyice meraklandıran bu oyun beklentimizi tam anlamıyla karşılamadı. Martha ve George' un arasındaki sert iniş çıkışlar oldukça şaşırtsa da yer yer oyundan kopmanıza da sebep oluyor ve soru işaretleri belirebiliyor akılda. 3.perdenin sonuna kadar "ne olacak acaba" duygusu hakim ama meraktan ve sürükleyicilikten değil, daha çok nasıl bağlanacak kıvamında.

Tabii bu yorumlar tamamen bana ait. İzleyip görmek size kalmış, bugüne kadar Zerrin Tekindor' u sahnede izlemediyseniz sırf bunun için bile izlenebilir. Bu arada bu oyundaki performansıyla Tardu Flordun' un Afife Jale Tiyatro ödülü aldığını da belirtmeden geçmeyeyim. 

Size iyi seyirler ;)

7 yorum :

HilalGüleç dedi ki...

Zerrin Tekindor'u yanılmıyorsam 4-5 sene kadar önce devlet tiyatrosunda izlemiştim. Sarhoş komik bir kadını oynuyordu. Bende de tam bir hayranlık uyandırmıştı.

Decoridea tr dedi ki...

çoookk başarılı bir oyuncu.. Rolde kendini kaybediyor..

Bak Bu Harika dedi ki...

Zerrin Tekindor en sevdiğim kadın oyuncular arasında. Bursa'ya da gelseler de bizde gitsek. Sevgiler

Adsız dedi ki...

Oyunu en dogru yorumlayan oyuncu Tardu Flordun dur.zerrin hanımda iyi tabi ama yerel esprilerle kotarmaya çalışmış oyunu.bir Amerikan oyununda boyle bir yolu tuhaf buldum açıkcası.ama Tardu Flordun baya George oluyor degisiyor sevkediyor 2bucuk saat sahnede resmen.karaktere bürünmek bu olsa gerek.acayip bir oyuncu.dunyanin heryerinde is yapar.oyle birsen adam.izlemediyseniz sahnede mutlaka seyredin.

Decoridea tr dedi ki...

merhabalar,

İzledigim icin yorum yazısı yazdım zaten :) inşallah başka oyunlarda da sahnede izleme fırsatım olur..

Adsız dedi ki...

Dizi hayaranligiyla tiyatro izlemek bir bizim kültürümüzde var heralde.ayirdedemiyoruz.farkinda olamıyoruz.umarim bizde bir gun bu farkındalığa varırız.kulturumuzu iyice ucuzlattik boyle boyle.

Decoridea tr dedi ki...

Dizi hayranlığıyla tiyatrolara koşan bir tiyatrosever değilim, sanırım yanlış anladınız. En son Aşk-ı Memnu' da izlediğimi söylerken birbirinden bu kadar farklı 2 rolde nasıl takdire şayan bir başarı gösterdiğini vurgulamak istedim. Kültürü ucuzlatma kısmına katılıyorum ne yazık ki ama şu açıdan da bakmak lazım, normal şartlarda tiyatro kapısının önünden geçmeyen birinin tvde gördüğü bir karakter sebebiyle tiyatronun yolunu tutması belki bir gün onun da gerçek bir tiyatrosever olabilmesini sağlar... Bir umut..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...